GönderenKonu: ETKİNLİKLER  (Okunma sayısı 895 defa)

bayfen

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 206
  • Üyelik Tarihi: 29-10-2013
ETKİNLİKLER
Tarih : 05-05-2016 Saat : 06:18

Oobleck Nasıl Yapılır? Oobleck ile Duyusal Oyun
 Derin bir kase koyun. içine 2 bardak mısır nişastası dökün.
Kuru elleriyle nişastayı karıştırsın ve nasıl pudra gibi bir dokusu olduğunu hissetsin.
Çocuğunuz 1 bardak ılık suyu kendi döksün ve elleriyle karıştırmaya başlasın. İyice karıştırınca yumuşak bir oyun hamuru gibi olacak. Elinde sıkıştırıp oynadığında katı olacak ama avucuna koyup parmaklarını açınca sıvılaşacak ve parmaklarının arasından akacak. Çok çok hoşlarına gidiyor. Kasenin içine hızlıca vurunca taş gibi, olacak ama parmağını yavaşca bastırınca kolayca içine girecek. Mesela bir yüzüğü hızlıca vurun kasedeki sert yüzeye taşa çarpmış gibi olacak ama yüzüğü üstüne koyunca yavaşça içine gömülecek. Çocuğunuza ellerine aldığında kartopu gibi sıkıştırmasını söyleyin. O zaman top gibi oluyor ama sıkıştırmayı bıraktığı anda parmaklarının arasından sıvı olarak akıyor.
Çocuğunuz biraz bununla oynadıktan sonra buna çeyrek bardak ılık su eklesin. Bunu yapınca oobleck daha sıvı olacak ve parmaklarının arasından daha hızlı akacak. Biraz da böyle tadını çıkarsın.

Oobleck’in artıları: Harika bir duyusal oyun malzemesi, sadece nişasta alıyorsunuz yani malzemesi çok ucuz (özellikle çok miktarda alırsanız), çocuğunuz yanlışlıkla yese bile çok fazla sorun olmayacak bir karışım. Deney gibi bir şey olduğu için çocukları hem heyecanlandırıyor hem de eğlendiriyor. Çok kolay temizleniyor, suyla yıkıyorsunuz hemen çıkıyor.

Oobleck’in eksileri: Yaptıktan sonra oynayıp atmanız gerekiyor çünkü bir süre sonra çok kötü kokmaya başlıyor. Nişastalar uçuştuğu için üstünüz başınız beyaz toz oluyor ama silince hemen geçiyor.

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic